Naše koně

V současné době vlastníme dva koně. Hřebce irského coba Ozáka a shetlandského ponyho Vašíka.

Ozák

Ozák se narodil 30.května 2011. Prvotním zájmem bylo mít ho jako rodinného koně pro toulky přírodou. Vzhledem k zájmu chovatelky jsem vše přehodnotila a rozhodla se z něj udělat plemeníka. A tak jeho cesta začala stoupat směrem od koně jen pro radost k roli plemeníka. Jeho matkou je klisna Mira která pro svoji povahu je předurčena k vožení dětí a to i těch nejmenších. Otcem Ozáka je velmi kvalitní hřebec Bas, který získal titul šampion svodu a zároveň se se svojí majitelkou zaměřil na jezdeckou disciplínu, která není úplně specifická pro irské coby a tím je western. V disciplíně western pleasure se stal v roce 2014 II. vícemisterem ČR.

Svoji cestu k roli plemeníka započal účastí na svodu irských cobů pro ICS ČR v Litohošti v roce 2013 kde ve dvou letech získal 2.prémii. Téhož roku se zúčastnil i svodu irských cobů pro plemennou knihu ICS NL kde získal taktéž 2.prémii a byl již zařazen do chovu pro následující rok.

V roce 2014 si zopakoval účast na svodu irských cobů ICS ČR v Litohošti a byl již ohodnocen   1. prémií se 61,25 body a byl uchovněn pro plemennou knihu ČR. Zúčasnil se také XXIII. přehlídky plemenných koní v Náchodě - Bělovsi. V tomto roce k nám již přijely první kobylky na připouštění a Ozák se ujal své role přinejmenším se ctí sobě vlastní.

Následující rok 2015 se zúčastnil hned několika akcí. Tou první byla I. přehlídka plemenných hřebců irského coba pro plemennou knihu ICS NL v Krakovanech. Dále se zúčastnil ankety Nej kůň ČR 2015 kde se sice do nejužšího finále neprobojoval, ale i tak v divizi chladnokrevných koní umístil na krásném 2.místě jen o 4 hlasy za vítězem. Také jsme absolvovaly kurz přirozené komunikace s Oldou Novákem. Pak se nějaký čas věnoval opět své roli budoucího otce a pak opět vyrazil na akce. Po připouštěcí sezóně byl ve věku 4 let obsednut což zvládl s naprostým přehledem. Do budoucna ho ještě čeká zapřahání. První akcí po připouštěcí sezóně byl svod irských cobů ICS ČR v Pardubicích kde obhájil 1.prémii se 61,5 body a stal se vítězem svodu 2015. Pak se při příležitosti akce Koně v akci 2015 zúčastnil Národní přehlídky britských a nativních plemen. Rok 2015 ukončil úspěšnou účastí na svodu ICS NL v Nesměni kde získal 1.prémii se 144 body.

V roce 2016 se věnoval jen a pouze roli otce a plemeníka z důvodu dočasné indispozice majitelky.

Rok 2017 ovšem započal tím nejlepším 1. dubna se zúčastnil svodu ICCR kde získal podruhé    1. prémii s krásnými 148 body a titul STER.

Vašík

Shetlandský poník Vašík se narodil ve stejný den jako jeho stájový druh 30.května 2011.
Jeho maminkou je klisna Hnědka, která nemá prokázaný původ a otcem písecký hřebec Arlott. Jeho život byl a je předurčen být pouze společníkem, kamarádem a tak byl vykastrován. Je to malý rebel nejedenkrát se stalo, že nám lump utekl i přes ohradník a běhal po perónu vlakového nástupiště nebo utekl napást se bohaté pastviny. Tohle na něm bohužel zanechalo následky a trpí na laminitidu. Proto musí být na přísné dietě. Ale není to tak, že se bude jen povalovat. V roce 2015 ve věku čtyř let byl obsednut což pro něj nebyl vůbec žádný problém. Je z něj moc milý a hodný valášek který je zároveň parťákem našich nejmladších členů rodiny.